Co-working, czyli praca przyszłości

Data dodania: 14.07.2016


Rozwój nowych technologii i przedsiębiorczości wśród młodych ludzi w ostatnich latach wpłynął na znaczne zwiększenie ilości powstających start-upów. Tendencję tę widać także w Polsce, gdzie tego typu niewielkie przedsiębiorstwa z roku na rok odnoszą coraz większe sukcesy i nie ustają w dalszym rozwoju. Jednak z uwagi na stosunkowo niewielkie nakłady finansowe, na jakie może sobie pozwolić taka firma często jednym z pierwszych problemów, jakie może napotkać przedsiębiorczy właściciel jest znalezienie odpowiedniej przestrzeni do pracy. Rozwiązaniem tego kłopotu jest co-working.

Idea pracy co-workingowej zrodziła się w głównej mierze z rozwoju start-upów na całym świecie. Czym właściwie jest start-up? To niewielkie przedsiębiorstwo, które jest dopiero na początku swojej drogi do osiągnięcia sukcesu w świecie biznesu i poszukuje optymalnego systemu działalności. Chociaż firmy typu start-up mogą funkcjonować w każdej branży najczęściej spotkamy się z przedsiębiorstwami w obszarze nowych technologii i IT (portal z ogłoszeniami o pracy Szukampracy.pl), głównie z uwagi na dość niewielkie koszty związane z prowadzeniem takiej działalności na początku i możliwością osiągnięcia wysokiego zysku, jeśli model biznesowy sprawdzi się w realiach gospodarczych.

Skoro wiemy już, że start-upy nie dysponują zbyt dużymi nakładami finansowymi na początku swojego funkcjonowania dużo łatwiej będzie zrozumieć ideę co-workingu. Tłumacząc termin z języka angielskiego można tu mówić po prostu o wspólnej pracy. W praktyce chodzi o to dzielenie przestrzeni biurowej przez kilka podmiotów lub osób – centra co-workingowe znajdują się dziś w niemal każdej aglomeracji, zarówno na obszarach miejskich jak i w ośrodkach uniwersyteckich, co pozwala na rozwój przedsiębiorczości.

Kto dzisiaj korzysta z coworkingu? Najczęściej w jednej, wspólnej przestrzeni do pracy spotykają się dzisiaj raczkujące firmy typu start-up oraz freelancerzy, wolni strzelcy, którzy potrzebują miejsca przeznaczonego wyłącznie do pracy, co zapewnia nieporównywalnie większy komfort niż wykonywania obowiązków zawodowych we własnym domu. Pomimo tego, że niektóre duże firmy w ofertach pracy kontraktowej proponują miejsce do pracy w siedzibie biura, wiele osób szuka możliwości pracy w bardziej kameralnych warunkach – i tutaj pojawia się możliwość wynajęcia stanowiska na zasadzie co-workingu.

Zalet co-workingu jest wiele, szczególnie z perspektywy osób, które najczęściej z niego korzystają. Pierwszą z nich są niewątpliwie niższe koszty wynajęcia biura przez kilka podmiotów, niż gdyby decydować się na to na własną rękę. Ale za co-workingiem przemawiają nie tylko względy finansowe – dla wolnych strzelców i niewielkich mikroprzedsiębiorstw jest to szansa na pracę w otoczeniu innych osób, a taka socjalizacja znacznie może podnosić efektywność pracy. Dlatego można się spodziewać, że coraz częściej ogłoszenia o pracy będą zawierały informację o możliwości pracy w warunkach co-workingowych.

Najbliższa przyszłość rysuje się pod znakiem dalszego rozwoju start-upów i pracy zdalnej, na zasadzie freelancingu czy umów kontraktowych, co pozwala sądzić, że co-working będzie coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem. Już dzisiaj w sieci obok ogłoszeń o pracy można spotkać wiele ofert związanych właśnie z co-workingiem (zobacz również: szukampracy.pl).