Jak nauczyć się zarządzania czasem w pracy i nie tylko

Data dodania: 09.02.2017


Czas płynie nieubłaganie dla każdego – zarówno bogaci i biedni są pod tym względem całkowicie równi. Wszyscy mamy do dyspozycji 24 godziny, w ciągu których musimy pogodzić obowiązki zawodowe, życie prywatne, znaleźć czas na pracę, odpoczynek, przyjemności i sen. Jak nauczyć się zarządzania czasem w pracy i nie tylko?

Pan swojego czasu

Czas niestety nie jest zasobem nieograniczonym i każdy z nas musi radzić sobie z pogodzeniem wielu obowiązków w określonym terminie. Umiejętność zarządzania czasem pozwala wykonywać wszystkie zaplanowane i nagłe zadania w taki sposób, żeby realizować swoje cele. O tym, że jest to szczególnie pożądana biegłość świadczą chociażby oferty pracy, niezależnie od branży, każdy pracodawca szuka pracowników, którzy potrafią we własnym zakresie pilnować harmonogramu wykonywanych zadań.

Jakość pracy ponad ilość

Bardzo często można się spotkać z opiniami pracowników, którzy narzekają, że regularnie są zmuszeni robić nadgodziny. Tymczasem najczęściej można by tego uniknąć, gdyby pracownik wykonywał swoje obowiązki w sposób bardziej wydajny. Często problemem jest właśnie mało produktywna praca, w efekcie której zadania, które można wykonać w ciągu jednego dnia roboczego są wykonywanie po godzinach.

Dobre nawyki w pracy i w domu

Umiejętność zarządzania czasem jest niezwykle przydatną sprawnością, którą doceniają również pracodawcy. Trudno znaleźć oferty pracy, w których wśród oczekiwanych umiejętności nie znalazłaby się właśnie organizacja własnym czasem pracy. Przyczyna jest prosta – tacy pracownicy są po prostu bardziej samodzielni.

Kiedy już opanujemy sztukę kontrolowania czasu w pracy, bez problemu można przenieść te umiejętności również w sferę życia prywatnego.

Prosta metoda zarządzania czasem pracy: pomidor

Wśród najbardziej znanych, bo najbardziej skutecznych metod, które każdy z nas może wypróbować na co dzień warto wymienić między innymi technikę Pomodoro. Swoją nazwę zawdzięcza kuchennemu minutnikowi, który zainspirować jego twórcę, Włocha Francesco Cirillo.

Zasady techniki Pomodoro:

1. Ułóż listę zadań do wykonania według ich priorytetu.

2. Ustaw zegarek (lub skorzystaj ze specjalnych liczników dostępnych w internecie) na 25 minut – w tym czasie skup się jedynie na wykonaniu jednego zadania. Nie rób przerw, nie rozpraszaj się, nie sprawdzaj poczty, ani nie zaglądaj w telefon.

3. Po upływie 25 minut, czyli jednego cyklu pomodoro trzeba sprawdzić czy wykonaliśmy zadanie w całości, czy musimy mu poświęcić kolejny cykl. Pomiędzy cyklami trzeba zrobić sobie 5 minutową przerwę, oderwać się od zadania i oczyścić umysł.

Dyscyplina, jaką nakładamy na siebie w trakcie każdego cyklu uczy nas maksymalnego skupienia. Dodatkowo instynktownie chcemy jak najszybciej uporać się z danym zadaniem, tak żeby nie rozciągać go da kolejne cykle.

Przeglądaj aktualne ogłoszenia o pracę: Szukam Pracy