Praca zdalna, czyli biuro w domu

Data dodania: 14.07.2016


Wszyscy lubimy narzekać na swoją pracę – zbyt wymagający szef, nawał obowiązków czy długa droga do biura – na pewno każdy znajdzie coś, co chętnie zmieniłby w swojej obecnej sytuacji zawodowej. O ile zmiana przełożonego jest mało prawdopodobna, nie licząc zmiany pracodawcy, o tyle w kwestii dojazdu i faktycznego miejsca pracy można już szukać rozwiązań. Jedną z możliwości może być opcja pracy zdalnej – czy takie rozwiązanie przyjmie się w Polsce?

Według danych na jakie powołuje się Rzeczpospolita, europejscy pracodawcy podchodzą do pracy zdalnej z dość dużym entuzjazmem, bo ponad trzy czwarte dużych korporacji i firm funkcjonujących na Starym Kontynencie umożliwia pracownikom wykonywanie swoich zawodowych obowiązków w formie zdalnej. Pozostali pracodawcy wskazują, że nie mogą sobie pozwolić na telepracę raczej z uwagi na specyfikę konkretnych stanowisk niż chociażby ze względu na niedostosowanie narzędzi IT czy bezpieczeństwo danych firmowych.

Na czym konkretnie polega praca zdalna? Inaczej nazywana telepracą, jest to forma organizacji wykonywania obowiązków wynikających z obejmowanego stanowiska pracy, która pozwala na świadczenie pracy poza jednostką organizacyjną pracodawcy. Innymi słowy pracownik wykonuje swoje zadania poza siedzibą firmy.

Dlaczego telepraca zyskuje na popularności? Rosnące zainteresowanie taką formą zatrudnienia widać nie tylko u zatrudnionych już osób, ale także u kandydatów, co przejawia się w dużej ilości ogłoszeń o pracy zdalnej na portalach z ofertami pracy (Szukampracy.pl). Zalet pracy zdalnej jest wiele – od możliwości pogodzenia życia zawodowego z rodzinnym, przez oszczędność czasu i środków finansowych na dojazdy, aż po aktywizację osób niepełnosprawnych lub mieszkających z dala od centrów aglomeracji miejskich.

Jakie są zagrożenia płynące z pracy zdalnej? Pierwszym poważnym niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą telepraca, poza siedzibą firmy, jest zagrożenie utraty wrażliwych danych i cennych biznesowych informacji. Żeby tego uniknąć pracodawca musi zainwestować w odpowiedni system bezpieczeństwa informacji. Brak bezpośredniego nadzoru jest też często kojarzony z ryzykiem niedopilnowania wypełnienia obowiązków zawodowych przez pracownika, a co za tym idzie – stratami dla pracodawcy.

Kto może pracować w formie zdalnej? Coraz więcej osób jest zainteresowanych taką formą zatrudnienia, a stale rozwijające się nowe technologie stwarzają ku temu sprzyjające warunki. Według specjalistów badających rynek pracy, telepraca przyciąga głównie przedstawicieli generacji Y, którzy są przyzwyczajeni do realiów globalizacji, wirtualnej rzeczywistości i chętnie korzystają ze zdobyczy technologicznych. Najwięcej ogłoszeń o pracy, w których pracodawca deklaruje możliwość wykonywania obowiązków w formie zdalnej można znaleźć w branży IT, telekomunikacji czy w sektorze usług.

Ogłoszenia o pracy zdalnej i tradycyjnej znajdą Państwo także na portalu Szukampracy.pl.