Teraz rządzi pracownik

Data dodania: 14.07.2016


Czasy, w których na jeden wakat przypadało co najmniej kilku chętnych wydają się powoli mijać. Chociaż o rynku pracownika w Polsce na razie można mówić dość nieśmiało, w kontekście wybranych dziedzin gospodarki, to z czasem zjawisko to będzie się rozprzestrzeniało dalej. Co spowodowało takie zmiany, jakie przywileje wiążą się z rynkiem pracownika i kto najbardziej na tym skorzysta?

Co to jest niedobór talentów

Zjawisko niedoboru talentów oznacza taką sytuację na rynku pracy, w której liczba wolnych etatów przekracza ilość kandydatów do pracy, którzy posiadają odpowiednie kompetencje, aby zająć konkretne stanowisko. W praktyce widać to na portalach z ofertami pracy, gdzie systematycznie pojawiają się nowe ogłoszenia o pracy, ponieważ rekruterzy nie są w stanie znaleźć odpowiedniej osoby na ten etat.

Skąd wziął się problem

Analitycy rynku pracy wskazują na kilka przyczyn takiego stanu rzeczy – po pierwsze mamy do czynienia z niedostosowaniem kompetencji osób wchodzących na rynek pracy w stosunku do potrzeb pracodawców. Od wielu lat specjaliści alarmowali, że rosnąca ilość studentów i absolwentów uczelni humanistycznych w porównaniu do uczelni technicznych i ścisłych w najbliższej przyszłości może się przełożyć na problemy, z jakimi rzeczywiście dzisiaj się mierzymy.

Bez wątpienia wpływ na to, że dzisiaj w niektórych sektorach rynku mamy więcej ogłoszeń o pracy niż kandydatów z niezbędnymi kwalifikacjami miały i wciąż mają emigracje zarobkowe do Europy Zachodniej. Liczną grupę polskich pracowników, którzy zdecydowali się na wyjazd stanowią właśnie wysoko wykwalifikowani specjaliści z wyższym wykształceniem. Nie pomaga także fatalny stan demograficzny Polski – zmiany w strukturze ludności i szybko starzejące się społeczeństwo.

Co zyska pracownik

Przede wszystkim do rynku pracownika w Polsce warto podchodzić z umiarkowanym optymizmem, ponieważ przywilejami związanymi z tym zjawiskiem mogą się cieszyć przedstawiciele wybranych dziedzin. Na czele takiej listy na pewno należy umieścić specjalistów z branży IT, ale także sprzedaży czy księgowości i finansów.

Z perspektywy pracownika taka sytuacja jest oczywiście korzystna, ponieważ daje mu swobodę od etapu szukania ogłoszeń o pracy, przez rekrutację (portal rekrutacyjny Szukampracy.pl), aż po ustalanie szczegółów współpracy. Pracodawca, któremu zależy na znalezieniu kompetentnego pracownika w jednej z branży dotkniętych niedoborem talentów powinien być przygotowany na kompromis w kwestiach wynagrodzenia, formy zatrudnienia czy pozapłacowych benefitów pracowniczych.

tworzymy-strony-internetowe.pl