Skarga do PIP – jak to zrobić?

Data dodania: 25.10.2017


Pracodawca ma obowiązek stworzyć dla swoich pracowników odpowiednie warunki pracy – przede wszystkim bezpieczne i higieniczne. Niestety dziś z tym bywa bardzo różnie, co oznacza, że wielu pracodawców do tego obowiązku kompletnie się nie dostosowuje. Przez to tracą dobrą opinię, ale i pracowników. Jeszcze niedawno wielu w obawie o utratę zatrudnienia nie wypowiadało się na ten temat na głos. Dziś pracownicy są odważniejsi i chcą walczyć o swoje. Mają wobec tego prawo przygotowania specjalnego dokumentu, jakim jest skarga do pip.

 

Co to takiego?

Skarga do pip to nic innego jak po prostu dokument, zawierający w swej treści skargę do Państwowego Inspektoratu Pracy. W dokumencie tym wypisuje się wszystkie swoje skargi wobec konkretnego pracodawcy. Informuje się urząd o tym, jakie przestępstwo – bo tak to trzeba nazwać – popełnia pracodawca. Co ma na celu ten dokument? Tu nie chodzi o to, by pracodawca się poprawił, przestraszył, ale o to, aby w końcu przestał tak źle traktować swoich pracowników i za popełnione czyny poniósł karę. Tylko w 2010 roku PIP nałożył na pracodawców prawie 9 tysięcy mandatów. Dziś pracodawcy czują się bardziej bezkarni, więc zapewne tych wykroczeń jest więcej.

 

Jak złożyć skargę?

Składanie takiej skargi nie jest trudne. To zwyczajne pismo, które musi zawierać przede wszystkim datę, miejscowość, dane osoby, która ją składa, treść skargi, czyli powody składania dokumentu, dane osoby, na którą tę skargę się składa. Nie może zabraknąć odręcznego podpisu osoby, która składa skargę. Ogólnie dokument jest łatwy do przygotowania. Należy tylko pamiętać o tym, aby pisać w nim prawdę i wyłącznie prawdę. To poważny dokument, to oskarżenie. Nie można tego robić bez podstaw. Skargę można złożyć osobiście, a także za pośrednictwem Poczty Polskiej, faksu, a nawet poczty elektronicznej. PIP w odpowiedzi na ten dokument przeprowadza kontrolę w danej firmie, a po upływie 30 dni od złożenia skargi, informuje oskarżającego o jej wynikach. Wszystko przebiega całkiem sprawnie.

Autor: https://ksservice.pl – Agencja zatrudnienia z wieloletnim doświadczeniem.